MEKATRONİK

Çağımızın yeni ve popüler bilimi olarak kabul edilen mekatronik, başta makine olmak üzere, elektrik-elektronik ve bilgisayar bilim dallarını, teknolojik talep ve sorunlara çözüm getirmek üzere, müşteri istekleri doğrultusunda, bir bütünlük içinde algılayan disiplinler arası bir kavramdır. Mekatronik teknikleri, müşterinin istekleri doğrultusunda çeşitli teknolojik alanlardaki bilgi ve birikimi, ürüne dönüştürmek üzere tasarım süreci içerisinde kaynaştırabilme yeteneğine sahip kişidir.

Günümüzde tüketim malı olarak yaygın kullanım gören, günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş fotoğraf, video, fotokopi ve çamaşır makineleri ile CD ler gibi akıllı ürünlerin tümü, sensörler, bilgisayar kontrol mekanizmaları en basit ve tipik mekatronik sistem örnekleridir. Mekatronik, taşıtlarda hava yastığı güvenlik sistemleri, ABS fren sistemleri, uzaktan kumandalı kapı kilitleri, motor ve güç sistemleri denetimi, yolcu güvenlik sistemleri, NC, CNC, tezgâhlar ve otomatik üretim tezgâhları, tıpta kullanılan başta MR ve ultrasonik tıbbi cihazlar, endüstride kaynak robotları, fabrika içi kendinden yönlenmeli araçlar(AGV), uzay araştırmalarında kullanılan robotlar, askeri amaçlı mayın imha robotları, bomba taşıyıcıları ve benzeri gezer robotlar, hava taşıt sistemleri, garaj kapısı otomatik açma sistemleri, güvenlik sistemleri, iklimlendirme denetim sistemleri vb. ev ve büro uygulamaları, çeşitli el takımları, el ve otomatik kumandalı hidrolik frenler ve benzeri malzeme taşıma ve inşaat makineleri ile ev robotları, güvenlik sistemleri ile tarım, bankacılık, madencilik gibi daha birçok alanda kullanılan otomasyon teknolojileri gibi çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Gelişen ve değişen dünya pazarları ve teknoloji düzeyi sonucu, endüstriyel ürünlerin nitelik ve işlevlerinde de önemli değişikler meydana gelmiştir. Hızla gelişen teknoloji ve sürekli değişen pazar koşulları, daha ekonomik ve kaliteli ürünler isterken, müşteri beklentileri ise daha esnek ve çok işlevli ürünler yönünde gelişmiştir.

Türkiye’nin, uluslar arası rekabette ayakta kalabilmesi ve 21.yüzyılda hak ettiği yeri alabilmesi, bir bakıma, dünya ölçeğinde endüstriyel tasarım ve üretim yapmasına bağlıdır. Bunun sağlanabilmesi için Türkiye’nin, devlet-üniversite-endüstri iş birliği çerçevesinde mekatroniğe gereken önemi vermesi kaçınılmazdır.

Bu gelişmelere paralel olarak Mühendis ile işçiler arasında teknik eleman ihtiyacı da ön plana çıkmaktadır. Yüksekokulumuzdaki bu program ile Yüksekokulumuz bu teknik eleman ihtiyacını karşılamaktadır.

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik