ELEKTRİK BÖLÜMÜ

Elektrik sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bunun nedeni insanların yaşamında iş ve ulaşımda harcanan zamanın giderek artması ve evsel ihtiyaçların karşılanmasında teknoloji kullanımı ve hizmet alımı ihtiyacının yoğunlaşmasıdır. Teknolojik gelişmeler, bu ihtiyaçların karşılanmasında hızla ilerlerken servis ve üretim manasında yepyeni bir sektör ve istihdam alanı doğurmuştur. Ülkemizde yaşam standartlarının yükselmesine bağlı olarak Elektrik sektöründe üretim ve servis ağı manasında gelecekte önemli yatırımlar olacağı ve buna bağlı olarak da istihdamda artış görüleceği açıkça gözlemlenmektedir. Bu öngörüler sonucunda Elektrik programının tercih edilme oranı sürekli yükselmektedir.

Elektrik; dün olduğu gibi bugünde ve yarın da her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir enerjidir. Soma yöresinde Termik Elektrik Santralinin bulunması, kömür işletmelerinde sürekli elektrik teknikerine ihtiyaç duyulması ve inşaat sektörünün sürekli gelişme halinde olması nedeni ile elektrik teknikerine fazlası ile ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu programdan mezun olanlar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçebilecekleri lisans programları

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Elektrik Mühendisliği

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektronik Mühendisliği

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Endüstri ve Sistem Mühendisliği

Enerji Sistemleri Mühendisliği

Enerji Yönetimi

Fizik

Fizik Mühendisliği

Havacılık Elektrik ve Elektroniği

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Meteoroloji Mühendisliği

Uçak Elektrik-Elektronik

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri

Uzay Mühendisliği

Açık Öğretim olarak da Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık gibi bölümleri kazandıkları takdirde lisans tamamlayabilirler.


Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik